Porządna robota #22. Płyty gipsowo-kartonowe bez tajemnic – szpachlowanie i gładź! Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców.

🔹

Miało być o łączeniu sufitu podwieszanego z ścianami, czyli o tzw. metodzie ślizgowej, ale o tym będzie za tydzień, bo sporo pytań pojawiło się w kwestii standardów gładzi i szpachlowania. Nie dziwimy się, bo sezon remontowy w pełni!

🔹

Jeżeli nie czujesz się na siłach sam wyszpachlować suchej zabudowy i zlecasz tą pracę specjalistom to dobrze jest doprecyzować standard wykonania pracy i ująć go w umowie (!!!).

🔹

Świadomi i dobrzy fachowcy posługują się kodem jakości szpachlowania płyt kartonowo gipsowych: Q1, Q2, Q3 i Q4. Warto, żebyście i Wy z niego korzystali.

🔹

Q1

To podstawowe szpachlowanie płyt, wykorzystywane tam, gdzie nie ma wymagań estetycznych, bo powierzchnia będzie zakryta np. przez płytki ceramiczne.

Zakres prac w Q1 obejmuje:
  • spoinowanie połączeń płyt,
  • pokrycie masa szpachlową widocznych wkrętów stosowanych do mocowania tych płyt,
  • naniesienie konstrukcyjnej masy szpachlowej na łączeniach płyt,
  • zatopienie taśmy zbrojącej,
  • po wyschnięciu pierwszej warstwy naniesienie kolejnej warstwę tej masy szpachlowej (już bez taśmy).

Bez odpylenia i gruntowania! Warto zwrócić na to uwagę kolejnej ekipie!

Dopuszczalne są:
  • rysy po narzędziach,
  • miejscowe zagłębienia i nierówności (bo masy szpachlowe w trakcie wysychania mają tendencję do skurczu).

🔹

Q2

Tak przygotowane powierzchnie przeznaczone są do pokrycia tapetami strukturalnymi, farbami strukturalnymi, tynkami ozdobnymi i do malowania farbami matowymi za pomocą wałków i pędzli.

Q2 obejmuje poza Q1 dodatkowo:
  • standardowe szpachlowanie płyt, czyli wygładzenie powierzchni spoin, miejsc po zastosowanych wkrętach, wewnętrznych i zewnętrznych naroży tak, aby wraz z płytą gipsowo kartonową utworzyły jedną powierzchnię,
  • nałożenie warstwy masy finiszowej,
  • szpachlowanie i szlifowanie tak, aby nie było dużych zagłębień i rys,
  • odpylenie,
  • zagruntowanie.

🔹

Q3

Tak przygotowane powierzchnie przeznaczone są do pokrycia cienkimi tapetami o delikatnej strukturze,  farbami matowymi cienkowarstwowymi, farbami jedwabistymi i z połyskiem, tynkami ozdobnymi o ziarnistości poniżej 1mm.

Q3 to szpachlowanie o podwyższonych wymaganiach.

Q3 obejmuje Q2 oraz dodatkowo szpachlowanie całej powierzchni (spoin i płyt G/K) masami, szpachlami lub gładziami.

Grubość warstwy szpachlowania najczęściej nie przekracza 1mm. To dodatkowe szpachlowanie ma za zadanie wyrównanie powierzchni, zamknięcie mikro porów, ujednolicenie tekstury i chłonności na całej powierzchni zabudowy.

Uwaga!

Nawet w tym standardzie szpachlowania nie da się w pełni wykluczyć rys i nierówności, widocznych szczególnie przy niekorzystnym oświetleniu, np. przy bezpośrednim podświetleniu ściany lub sufitu.

🔹

Q4 

Taka powierzchnia przeznaczona jest do pokrycia gładkimi okleinami ściennymi (np. samoprzylepne folie metalowe), farbami z połyskiem lub uzyskania polerowanych powierzchni z gipsu alabastrowego imitujących marmur.

Q4 (obejmujące Q3) to szpachlowanie, które spełnia najwyższy standard wymagań estetycznych. Polega na nałożeniu na całą powierzchnię tynku cienkowarstwowego lub specjalnej gładzi. Grubość warstwy jest do 3 mm. Oprócz wygładzenia występuje często konieczność wypolerowania całej nałożonej warstwy.

🔹

Uwaga: jest to praca wykonywana ręcznie i skupiony strumień światła świecący równolegle do powierzchni może ujawnić jej minimalne pofalowanie! Nie da się przed tym uchronić!

🔹

Nie musimy chyba dodawać, ale dodamy, że im wyższy standard tym cena jest wyższa, bo więcej materiałów jest potrzebnych i większy jest nakład pracy.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/