A kto nam tak szkolnictwo załatwił? To nie mogło się udać. Odcinek czterdziesty pierwszy.

🔹

Znacie ten cytat? „A kto panu/pani tak to spie***lił?”. Znacie.

I powiemy Wam, że mamy serdecznie dosyć tego, co się wyprawia na rynku budowlanym, remontowym i wykończeniowym. Martwi nas też, że ten zwrot stał się anty-mottem całego środowiska.

Mamy dość patrzenia na to, w jakim stanie są oddawane inwestorom ich nowe mieszkania. W każdym, które odbieraliśmy były usterki! Mamy dość ignorancji patodeweloperów i fuszerek patowykonawców, których niewiedzę obnażamy w trakcie procesów sądowych lub mediacji.

Chcemy to zmienić!

🔹

Problem

Wystarczy, że się rozejrzycie! Każdy się zderzył w swoim życiu z robotą, którą trzeba było po „fachowcach” poprawiać. Możemy tylko domniemywać, na postawie tego wycinka rynku, którym się zajmujemy, że straty spowodowane ich fuszerkami mogą być liczone w dziesiątkach, jak nie setkach milionów WASZYCH złotych!

Ale to nie do końca ich wina. Ich brak wiedzy, umiejętności, doświadczenia, praktyki to również efekt braku edukacji zawodowej!

🔹

Diagnoza

Lata 90-te razem z transformacją ustrojową i likwidacją wielu przedsiębiorstw wykończyły szkolnictwo zawodowe. To właśnie te przedsiębiorstwa nie dość, że dopłacały do edukacji zawodowej, to jeszcze zapewniały absolwentom pracę i rozwój.

Reforma edukacji z końca lat 90-tych tylko dopełniła dzieła zniszczenia.

Edukacja zawodowa została zdeprecjonowana, a my daliśmy sobie wmówić, że edukacja ogólnokształcąca jest lepsza.

Lepsza? Chyba tańsza!

Przełożyło się to również na jakość wykształcenia absolwentów technicznych studiów wyższych! Widzimy to w czasie rozmów z projektantami i architektami! Często brak im praktycznej wiedzy! Czasem popełniają błędy, których nie popełniłby adept zawodówki!

A co zmieniła reforma z 2012? Nic!

Owszem, samorządy dostały możliwość finansowania szkolnictwa zawodowego, ale zamiast je rozwijać przeznaczyły przyznane im środki na szkolnictwo ogólnokształcące!

🔹

Rozwiązanie?

Trzeba reaktywować szkolnictwo zawodowe i ograniczyć wydatkowanie funduszy przeznaczonych na szkolnictwo zawodowe na inne cele.

W szkołach musza uczyć FACHOWCY a nie teoretycy. Uczniowie, a później studenci muszą mieć rzeczywisty, praktyczny kontakt z zawodem i materiałami. Wszystko po to, żeby na rynek wchodzili kolejni fachowcy!

🔹

Finał

Na finał przyjdzie nam poczekać. To się nie wydarzy szybko. Ale trzeba od czegoś zacząć.

Na szczęście mamy sprzymierzeńca, który myśli tak jak my i też chce działać! Sprzymierzeńca, który już niedługo zgłosi obecnemu rządowi projekt reaktywacji szkolnictwa zawodowego!

Mamy sprzymierzeńca w postaci Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw! Adam Abramowicz, dziękujemy za świetne, merytoryczne spotkanie z naszym Prezesem Józefem Karbowskim. Liczymy, że niebawem będzie widać efekt naszych działań!

Trzymajcie kciuki!

A póki co, zatrudniając ekipy remontowe i budowlane sprawdzajcie ich referencje!

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/