Porządna robota #13. Co od setek lat cieszy oczy? Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców.
 
🔹
 
Było o płytkach wielkoformatowych, a dzisiaj będzie o mozaikach.
 
Wielu z nas zapiera dech, gdy mamy okazję zobaczyć mozaiki ułożone w zabytkach np. z okresu Bizancjum. Wciąż zachwycające i piękne. Od stuleci! I wielu z nas nadal przygląda się im z zachwytem. I wcale duża ilość fug nam nie przeszkadza.
 
🔹
Wiemy, że obecne mozaiki nie są ręcznie i mozolnie układane z kamieni, tylko układane we wzory przemysłowo, ale i tak warto wiedzieć, jak sobie z tymi maluchami radzić, żeby nie zepsuć efektu.
 
🔹
Formaty, kształty, materiały i kolory
 
Najbardziej popularną wielkością jest mozaika o wymiarach płytek 2 x 2 cm. Na szczęście, nie trzeba ich przyklejać każdej z osobna, ponieważ są fabrycznie przyklejone do siatkowego podkładu tworząc większe plastry.
 
Kwadraty, kółka, romby, prostokąty, jodełka, heksagony, fale i inne oryginalne kształty. Każdy coś może wybrać do swojej realizacji.
 
Płytki ceramiczne, gresowe, metalizowane, otoczaki, kamień naturalny, szkło, metal, każdy kolor i odcień. Zdarzają się nawet monety! A kto bogatemu zabroni?
 
Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Okładziny możemy zrobić ze wszystkiego, nie tylko z twardych materiałów. Przykładem może być podłoga z pociętych w plastry pni drzewa.
 
🔹
Podłoże i przyklejanie
 
Najważniejsze, aby podłoże było bardzo równe, bez dołków i wzniesień. Nie wyprostujemy powierzchni przy wklejaniu płytek mozaikowych! Tu każda niedoróbka będzie widoczna.
 
Do rozprowadzenia kleju w najpopularniejszych formatach 2 x 2 cm stosujemy pacę o zębie 3mm. Najpierw wcieramy klej, na ostro, na całej powierzchni podłoża, a następnie za pomocą pacy zębatej tworzymy równej grubości warkocze kleju.
 
Jeżeli nałożymy zbyt dużo kleju, to przy przyklejaniu mozaiki wypłynie on przez fugi. A jak wygląda czyszczenie fug przy tym formacie, to możecie się tylko domyśleć!
 
Aby uzyskać idealną powierzchnię mozaiki, dociskamy ją do podłoża z klejem, za pomocą pacy gumowej lub z tworzywa.
 
🔹
Zastosowanie
 
Mozaiki doskonale nadają się do układania na łukach i okrągłych słupach.
Czasem płytki mozaikowe, chociaż przemysłowo produkowane, nie są idealnie przyklejone na siatkach. Do skorygowania wystarczy przecięcie siatki nożykiem i delikatne ułożenie poszczególnych elementów.
 
🔹
Kleje i fugi
 
Użycie nieodpowiedniego kleju lub fugi może zniszczyć naszą mozaikę. Jeżeli płytki są szklane, metalizowane lub malowane, to kleje i fugi cementowe mogą nam nieodwracalnie porysować ich powierzchnię. Kleje cementowe dobre są do płytek ceramicznych.
Do delikatnej powierzchni mozaiki najlepiej zastosować klej reaktywny lub fugę epoksydową i jako klej, i jako fugę.
 
Jak widać, układanie mozaiki nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać, ale warto pamiętać trzech rzeczach: o podłożu, równym podłożu i cienkiej, równej warstwie kleju.