Było o porządnym przygotowaniu podłoża, było o gruncie i o gładzi, o oklejaniu przed malowaniem też. To czas najwyższy, przed malowaniem, przygotować narzędzia.
Kiedyś do malowania ścian używano pędzli, teraz większość maluje wałkami. I my też.
 
Niektórzy z nas mają nawet swoje ulubione wałki, np. z mikrofibry. Producenci zalecają go, co prawda, do farb akrylowych i dyspersyjnych, ale my go przetestowaliśmy w praktyce (z różnymi farbami) i sprawdził się doskonale!
 
🔹
 
Wałki mogą być z różnych materiałów i przez to mieć różne zastosowania:
 
1. Wałki z mikrofibry są do farb wodorozcieńczalnych.
 
2. Wałki sznurkowe dedykowane są farbom dyspersyjnym i lateksowym (zawierającym największą ilość żywic).
 
3. Wałki gąbkowe do farb olejnych, farb do drewna i metalu.
 
4. Wałki wełniane, akrylowe i welurowe – do wszystkich farb rozpuszczalnikowych stosowanych przy np. sprawdzają się odnawianiu dachów z blachy.
 
🔹
 
Wałki mogą mieć również różną długość runa:
 
1. Wałki o runie od 6 do 10 mm są dobre na bardzo gładką gładź bez skaz, ale tylko dla wprawionych! Jak ktoś nie jest doświadczonym malarzem, to mogą mu wyjść niechciane pasy na ścianie. Taki wałek pokrywa powierzchnie bardzo cienką warstwą farby.
Tego typu wałki doskonale nadają się do testów pokazujących, jak dużą powierzchnię pokryje jeden litr farby. Nie każdy z nas lubi tych wałków używać.
 
2. Wałki średnie, około 15 mm runa (12-18 mm), ulubione! Tworzą delikatną strukturę na ścianie, malują nieco grubszą warstwą. Nadadzą się nawet dla niewprawionych.
 
3. Wałki o runie ok. 30 mm. Nazywamy je futrzakami. Idealnie nadają się na powierzchnie chropowate, strukturalne i na drobne tynki. Zbierają na sobie sporą ilość farby. Zauważyliśmy też, że używane są czasem przez tych, którzy próbują ukryć skazy na przygotowanej do malowania ścianie. Jak ktoś lubi bardzo gładką ścianę, to nie powinien takim wałkiem malować, bo nada jej widoczną strukturę.
 
I tu jeszcze mała uwaga odnośnie malowania tym wałkiem powierzchni strukturalnych! Jeżeli na opakowaniu farby jest napisane, że pokryje ona 9-10 m kw. z jednego litra, to musimy na nowo przeliczyć ilość farby. Na powierzchni strukturalnej wyjdzie z jednego litra około 4 m kw. !!!
 
🔹
 
I jeszcze dwie porady praktyczne:
 
Do odświeżenia ścian lepiej użyć szerszego wałka od 18 cm (czasem jak duża powierzchnia, to nawet do 40 cm).
 
Do narożników i miejsc wymagających odcięć (np. sufit/ściana) potrzebny będzie pędzel i mały np. 10 cm wałek. UWAGA! Ten mały wałek musi mieć tą samość długość runa, żeby zostawił taką samą fakturę na ścianie.
 
W kolejnym tekście Porządna robota! Napiszemy jeszcze o tym, jak się przygotować do malowania. Dorzucimy też kilka porad, które ułatwią i uprzyjemnią Wam pracę. Wszystkie porady są sprawdzone w praktyce!
 
🔹
 

Stowarzyszenie Normatyw rekomenduje wyłącznie normatywne praktyki budowlano-remontowe.

Stowarzyszenie Normatyw zachęca do praktycznego stosowania zawartych na stronie www normatywnych informacji i dobrych normatywnych praktyk.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/