Stoicie Państwo na wylanej wcześniej posadzce. Ale Wasze stopy są wrażliwe i nie lubią samego podkładu, a i oczy widziałyby też coś milszego, niż goły jastrych.
 
Bierzemy więc dziś na tapet tzw. podłogi pływające: panele laminowane i deski trójwarstwowe.
Podłogi pływające to te, które nie są trwale zespolone z posadzką (np. przyklejone) tylko na niej położone.
A teraz do roboty!
 
🔹
 
Brak wilgoci
Wylewka powinna być SUCHA. Nie można zakrywać wilgotnej posadzki żadnymi okładzinami. Wilgotność możemy zmierzyć za pomocą wilgotnościomierza lub metodą z użyciem kawałka folii.
Dla jastrychu cementowego wilgotnościomierz powinien wskazywać wartość poniżej 2%, dla anhydrytu poniżej 0,3%.
 
Sposób na folię.
Folię (około 1m kw.) rozkładamy na wylewce i pozostawiamy na kilka godzin. Po zdjęciu folii posadzka nie powinna mieć innego odcienia niż reszta powierzchni. Jeżeli będzie widoczna plama wilgoci, nie kładziemy podłogi!
 
🔹
 
Równa powierzchnia
Powierzchnia posadzki powinna być równa bez wgłębień i różnic poziomu. Dopuszczalne odchylenie od płaszczyzny należy sprawdzić w kartach technicznych z zaleceniami producenta.
Ułożenie paneli podłogowych na nierównej powierzchni będzie skutkowało wyłamywaniem się zamków w panelach.
 
Jeżeli posadzka jest nierówna, warto ją wyrównać. I tu mamy dwa sposoby: szlifowanie lub wylanie cienkiej warstwy wylewki samorozpływnej.
 
Nie dajcie sobie Państwo wmówić, że można miejscowo wyrównać powierzchnię przez układanie kilku warstw podkładu wygłuszającego!
 
🔹
 
Czysta powierzchnia
Zawsze przed położeniem paneli trzeba porządnie odkurzyć wylewkę i najlepiej zagruntować. Gruntowanie zapewni nam związanie kurzu i pyłu, którego nie wciągnął nasz odkurzacz. Nikt nie lubi jak przy chodzeniu, wydostaje się pył spod paneli i osadza się na nich.
 
🔹
 
Podkład wygłuszający
Aby podłoga pływająca nie dudniła przy każdym kroku jak pusty bęben, należy pod całą powierzchnią paneli rozłożyć podkłady wygłuszające. Najczęściej są to maty piankowe rozwijane lub w taflach. Można też użyć korkowych.
 
Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe maty te muszą być dedykowane do takich podłóg, aby nie były zbyt dużym izolatorem.
 
🔹
 
Montaż
Rozplanujmy ułożenie paneli tak aby na końcu nie mieć zbyt cienkiej docinki. Czasem trzeba zacząć układnie od połowy szerokości paneli. Dłuższe boki paneli powinny być kładzione do zewnętrznego dziennego źródła światła (okna). Panele układajmy na tzw. mijankę, a przesunięcie paneli nie powinno być zbyt małe (najlepiej ½, ⅓, ¼ długości).
 
Panele trzeba układać z dylatacją (5-10 mm) od wszystkich ścian i elementów konstrukcyjnych budynku, z zachowaniem dylatacji progowej między panelami ułożonymi w dwóch różnych pomieszczeniach.
 
🔹
 
Listwy przyścienne
Wykończeniem podłogi są listwy przyścienne i progowe. Pod listwami ukrywa się szczeliny dylatacyjne.
Listwy przyścienne montuje się do ścian a nie do paneli, aby podłoga mogła swobodnie „pływać”.
Przy zmianie temperatury i wilgotności w pomieszczeniu zawsze takie podłogi lekko się przemieszczają (daje tu o sobie znać rozszerzalność cieplna materiałów).
 
🔹
 
Pielęgnacja
Mimo, że mówimy o podłogach pływających zaznaczamy, że nie lubią one nadmiaru wody i wilgoci.
Podłogi z paneli laminowanych i desek trójwarstwowych przecieramy LEKKO WILGOTNYM mopem (a nie takim ociekającym wodą) z użyciem odpowiednich środków przeznaczonych do konserwacji takich podłóg.