Po ubiegłotygodniowym tekście o gładzi i tym, że ma być gładko, kilka osób podpytało nas bardziej szczegółowo o to, jak dobrze przygotować i odebrać od wykonawcy podłoże, nie tylko pod gładź.
Zebraliśmy wszystkie odpowiedzi w jeden krótki post i zapraszamy do czytania!
 
Podłoże, podłoże i jeszcze raz podłoże! Niezależnie od tego czy pod gładź, okładziny, tapetę, farbę zwykłą czy strukturalną, podłoże MUSI być odpowiednio przygotowane! Bo źle przygotowane podłoże to gwarancja kłopotów!
 
🔹
 
Brak spękań, nośność, sztywność, nieosypywanie się
– to podstawowe parametry dobrego podłoża. Spękania wypełnij i zabezpiecz. Jeżeli coś się nie trzyma – usuń i połóż nowe. Jeżeli nie jest sztywne lub osypuje się – wzmocnij. Jeżeli podłoże jest tłuste – odtłuść, a najlepiej usuń warstwę tynku mechanicznie.
 
🔹
 
Jeżeli masz położoną gładź, odpyl ją, zagruntuj, poczekaj odpowiedni czas (warto zagruntować dzień wcześniej). Do gruntowania nie używaj farby podkładowej ani gruntującej.
 
🔹
 
Pamiętaj, że grunt nie wzmacnia podłoża.
Grunt tylko wyrównuje chłonność. I koniecznie przed gruntowaniem przeczytaj instrukcję użycia. Niektóre grunty są sprzedawane jako koncentraty do rozcieńczenia. Jak nie rozcieńczysz koncentratu i pomalujesz ścianę, będziesz musiał dodatkowo zeszlifować całą jej powierzchnię.
 
🔹
 
Inaczej przygotowuje się podłoże pod płytki, pod tapety, inaczej pod gładź + farbę. Pod płytki w strefie mokrej (łazienka, garaż) musisz położyć hydroizolację. Natomiast podłoże cementowe pod płytki w strefie suchej wystarczy zagruntować.
 
🔹
 
Nie przyklejaj tapet na powierzchnie strukturalne (farby i tynki). Na powierzchnie strukturalne nie kładź również gładzi. Wyrównanie powierzchni strukturalnej zużywa dużo materiału i często ciężko się wygładza. Lepiej je usunąć mechanicznie.
 
🔹
 
Nie rekomendujemy również kładzenia nowej gładzi na farbę. Lepiej ją wcześniej usunąć mechanicznie.
 
Dobre podłoże jak dobry fundament, dużo zniesie, a na dodatek odwdzięczy się wieloletnią trwałością.
 
🔹
 

Stowarzyszenie Normatyw rekomenduje wyłącznie normatywne praktyki budowlano-remontowe.

Stowarzyszenie Normatyw zachęca do praktycznego stosowania zawartych na stronie www normatywnych informacji i dobrych normatywnych praktyk.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/