Jednym słowem #5
 
🔹
 
Czasem wystarczy jednym słowem, bez zbędnych wyjaśnień, elaboratów i dywagacji na temat. Dzisiaj jedno słowo, ma dla Was nasz normatywny ekspert od termoizolacji Grzegorz Sil
 
🔹
B H P !
🔹
Czasem po prostu trzeba coś wprost powiedzieć, aby nie wpaść w kłopoty i żeby móc się później cieszyć z tego jak mieszkamy i nie musieć korzystać z opieki lekarskiej.
I żeby nie zostawiać tych Was, dla których wiedza jest ważna, tylko z tym jednym słowem, dodamy, jak zwykle, jeszcze kilka słów.
 
🔹
Zaczniemy od tego, że przepisy związane z bezpieczeństwem czy na budowie, czy w trakcie prac remontowych lub wykończeniowych nie wzięły się znikąd. Są nie tyle efektem przemyśleń mających zapobiegać ewentualnym wypadkom, co efektem tych właśnie wypadków. Są pisane po szkodzie, a nie przed szkodą.
 
🔹
 
Dlatego warto zwracać uwagę na przepisy BHP i przestrzegać ich. To nie truizm, chociaż trochę tak brzmi. Dlatego o tym przypominamy, bo sami już się w swoim zawodowym życiu napatrzyliśmy na wypadki i niejeden plac budowy widzieliśmy, na którym to, że nie było na nim wypadku można potraktować jako cud.
 
🔹
Niepełne dane z 2022 roku, z pierwszej jego połowy, mówią, że tylko na samych budowach (nie licząc prac modernizacyjnych czy remontów) odnotowano 1581 wypadków, w których byli poszkodowani, a 21 osób poniosło śmierć. Statystyki mówią, że w większości (w 60%) do wypadków dochodziło z winy pracowników. To mówią oficjalne dane, a ilu wypadków czy zdarzeń z różnych przyczyn inwestor czy wykonawca nie zgłaszał?
Dzisiaj będzie o podstawach bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia prac budowlanych lub remontowych prowadzonych na zewnątrz.

❗ Zakładaj kask – przedmioty mają to do siebie, że lubią wyślizgiwać się ze zmęczonych rąk, lub spadać potrącone przez nieuwagę. Kask to nie ozdoba! I ważne, żeby był dopasowany!

❗ Zakładaj kamizelkę odblaskową – daj się zauważyć!

❗ Noś buty ochronne – przedmioty, których używasz lubią spadać blisko Ciebie, a ostre przedmioty lubią leżeć na ziemi zakurzone i niewidoczne na pierwszy rzut oka.

❗ Noś rękawice ochronne – wiele środków na budowach może podrażniać skórę a i o skaleczenia i inne urazy w trakcie budowy czy remontu jest łatwo.

❗ Noś okulary ochronne – wiem, że przecięcie płytki szlifierką kątową to tylko chwila, ale po tej chwili możesz już niczego nie wiedzieć.

❗ Zabezpieczaj uszy – długotrwały lub po prostu przekraczający normy hałas może zaszkodzić Twojemu słuchowi.

❗ Noś maskę – szczególnie kiedy jesteś narażony na kontakt z substancjami drażniącymi lub uszkadzającymi drogi oddechowe.

❗ Używaj środków bezpieczeństwa w trakcie prac na wysokości – grawitacja dotyczy nas wszystkich!

Jednym słowem: BHP!

Nawet jeżeli wasza lub wykonawcy praca to tylko drobiazg i chwila, to nie zapominajcie o bezpieczeństwie. W pewnych sytuacjach nie warto chodzić na skróty.