Jednym słowem #6
 
🔹
 

Czasem wystarczy jednym słowem, bez zbędnych wyjaśnień, elaboratów i dywagacji na temat. Dzisiaj jedno słowo, ma dla Was nasz normatywny ekspert od termoizolacji Krzysztof Chojnacki

O C Z Y W I Ś C I E !

Czasem po prostu trzeba coś wprost powiedzieć, aby nie wpaść w kłopoty i żeby móc się później cieszyć z tego jak mieszkamy i nie musieć korzystać z opieki lekarskiej.

I żeby nie zostawiać tych Was, dla których wiedza jest ważna, tylko z tym jednym słowem, dodam, jak zwykle, jeszcze kilka słów od nas.

Dzisiejsza publikacja może wydać Wam się trochę śmieszna i oczywiście oczywista, ale uwierzcie nam, że napisało ją życie. I zderzenie tego życia z realiami na budowie i w czasie prac remontowych pokazało nam , że o tych oczywistych oczywistościach oczywiście trzeba pisać.

🔹

Dzisiaj będzie o podstawach bezpieczeństwa w trakcie prowadzenia prac budowlanych lub remontowych we wnętrzach. Bo zbliża się sezon, kiedy więcej robimy wewnątrz niż na zewnątrz.

 

❗  Nie baw się w ekwilibrystykę na drabinie – nie sięgasz? Przestaw ją! Jest za niska? Nie stawiaj jej na innych przedmiotach czy meblach! Grawitacja działa również i na ciebie, a wychylenie poza środek ciężkości może być bezpowrotne. A jak Ci się drabina rozjeżdża, to nie wiąż jej sznurkiem!

❗  Używaj rusztowania – nawet we wnętrzach! Tym bardziej, kiedy praca odbywa się na wysokości powyżej jednego metra. Nie bez powodu, powstał ten przepis. Kilka osób myślących, że nic się nie stanie na tak stosunkowo niewielkiej wysokości, boleśnie się pomyliło.

❗  Nie noś klapków w czasie prac – skarpetki nie ochronią twoich stóp przed urazami! Zauważyłeś, że młotki, śrubokręty, kawałki gruzu i inne drobne elementy lubią spadać blisko Ciebie? Myślisz, że to przez przypadek? Przypadkiem może być tylko to, że do tej pory nic Ci się nie stało.

❗  Nie przeprowadzaj prac z instalacją elektryczną, kiedy jest pod napięciem! Nie dawaj wiary głupim przysłowiom w stylu “elektryka prąd nie tyka”, bo możesz być mocno wstrząśnięty tym, jak Twoje ciało reaguje na 230V. Zwracaj uwagę na stan przewodów elektronarzędzi i przedłużaczy przed rozpoczęciem pracy. Tym bardziej, w wilgotnym środowisku.

❗  Noś maseczkę przeciwpyłową – produkty chemii budowlanej nie są obojętne dla Twoich płuc! Czy w trakcie mieszania pylących produktów, czy w czasie szlifowania powierzchni nie zapominaj, że zdrowie masz tylko jedno!

❗  Nie przerabiaj elektronarzędzi – bo tak niby jest Ci wygodniej. Osłona tarczy szlifierskiej to nie ozdoba! A jak jeszcze nie nosisz okularów, to szlifierka może być ostatnią rzeczą jaką zobaczysz w życiu.

❗  Dbaj o porządek! To nie frazes! Jak się o coś potkniesz w czasie prac remontowych to nie licz na to, że upadniesz na coś miękkiego.

Jednym słowem: BEZPIECZEŃSTWO to oczywista konieczność❗ 

🔹

Nawet jeżeli wasza lub wykonawcy praca to tylko drobiazg i chwila, to nie zapominajcie o bezpieczeństwie. Nie warto chodzić na skróty.