Porządna robota #15. Nie cementowy klej? Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców.

🔹
– a prościej się nie da?
– za trudne to wszystko!

No i mamy pewien problem po takich komentarzach, bo takie komentarze dostajemy i do fachowców, i od amatorów.

🔹
I powiemy Wam, że prościej się nie da. I rzeczywiście nie jest to łatwe. Ale spójrzcie na to prosimy z innej strony.
🔹
Jako fachowiec musisz się nieustannie douczać nie przejmując się już na starcie czy zagadnienie jest proste czy nie. Za jakiś czas będzie proste. Trzeba tylko wystartować. Po to, żebyś na końcu, dla Twojego klienta, zrobił dobrą robotę!

A jako amator i inwestor nie musisz się wgłębiać w zagadnienie, wystarczy, że przed pewnym etapem Twojego remontu czy budowy, usiądziesz na kilkanaście minut i w spokoju przeczytasz to, co publikujemy. Po to, żebyś nie pozwolił na fuszerkę pseudo fachowcom!

Poza tym, zawsze służymy pomocą, jeżeli są potrzebne dodatkowe informacje.

🔹
A teraz wracamy do dzisiejszego tematu, którym są nie cementowe kleje reaktywne.

Kupiłeś płyty z betonu architektonicznego i chcesz ułożyć je na ścianie, aby salon odróżniał się od wnętrz Twoich przyjaciół. Zaskoczyła Cię informacja od sprzedawcy, że nie powinno ich się przyklejać na kleje cementowe, a nie chcesz ich przytwierdzać mechanicznie. Nie po to kupiłeś piękne płyty, aby je teraz szpecić kołkami, kotwami czy listwami podporowymi. I masz wyzwanie, bo Twój fachowiec klei tylko na kleje cementowe.
🔹
Pomożemy Ci!

Pomogliśmy w jednym z takich przypadków. Najpierw zrobiliśmy test nasiąkliwości płyt betonowych o grubości 2,5 cm. Worki jutowe nasączone wodą położyliśmy na tych płytach. Po kilku godzinach płyty wciągnęły część wody i … i odkształciły się! Wygięły się w łuk niczym banany. Przy największych, ponad metrowych, końce płyt uniosły się o ponad 1,5 cm

W tym przypadku może pomóc klej reaktywny.
🔹

Czym są kleje reaktywne?

Są to kleje dwuskładnikowe. Wykonane z żywicy poliuretanowej lub epoksydowej i utwardzacza.

Ze względu na swoje właściwości, kleje te znajdują zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym, ponieważ świetnie sobie radzą z klejeniem forniru, okładzin kamiennych i betonu architektonicznego.

Żywica epoksydowa sprawia, że ten klej jest bardzo wytrzymały, odporny na wodę i chemikalia. I szybko wiąże. A jest to ważne, gdy zależy nam, aby prace zostały szybko ukończone. Posiada dużą wytrzymałość na ścinanie i na rozciąganie. Ma też wysoką przyczepność. Kleje te są wolne od naprężeń i skurczów podczas wiązania. Są odkształcalne i możemy je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

🔹
Brak wody

Tutaj nie ma wody zarobowej. Jest za to utwardzacz i żywica syntetyczna. Dzięki temu, że nie ma wody w kleju, przyklejone płyty nie odkształcają się przy przyklejaniu, nie nasiąkają i nie przepuszczają soli cementowych.

🔹
Podłoże i okładzina

Jest to klej do zadań specjalnych. Nie straszne mu przyklejanie okładzin na trudnych powierzchniach. Na szkle, plastiku czy metalu. Świetnie przylega do powierzchni szkliwionych i nieszkliwionych, ceramicznych, mineralnych, chłonnych lub niechłonnych.

Warto tylko pamiętać, że podłoże pod klejem musi być stabilne, czyste, bardzo równe i wolne od substancji takich jak tłuszcze, oleje, woski lub pozostałości środków pielęgnacyjnych. Jeżeli nasze płytki byśmy chcieli wkleić na podłoże np. stalowe, to musi ono być zabezpieczone przed korozją.

Tym klejem nie wyrównamy podłoża (nakładamy go pacą zębatą na grubość 3-5mm).

🔹
Przyklejanie

Oba składniki kleju muszą być wymieszane na miejscu pracy, najlepiej mechanicznie za pomocą mieszadła do wyrobów epoksydowych. Klej układamy cienkowarstwowo pacą zębatą i nakładamy jedną warstwę: na płytki, na podłogę lub ścianę. Używamy go w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza i wilgotności ok. 50%. Niższa wilgotność i wyższa temperatura przyspieszają wiązanie.

❗️UWAGA! Klej zawiera składniki chemiczne szkodliwe dla skóry i oczu. W tracie pracy z tym klejem należy zakładać ochronne ubranie robocze. ❗️

🔹

Cena i wydajność

Tanio już było! To nie jest półka cenowa klejów cementowych, więc niech nas nie zdziwi, że musimy zapłacić nawet ponad 400 zł za 10 kg kleju!