Było o podłożu, gruntowaniu, gładzi, taśmach malarskich i doborze wałków. To może doradzimy, jaką farbę najlepiej zastosować zanim coś Państwo zmalujecie?
 
🔹
 
Żeby poprowadzić Państwa przez proces doboru farb, musimy wprowadzić pewną ich segmentację. Nie będzie to typowy podział z jakim spotkacie się w marketach budowalnych.
Dziś będzie o farbach, które stosujemy najczęściej, czyli o farbach do odnawiania ścian i sufitów.
 
🔹
 
Podział pierwszy – sucho czy mokro?
 
Farby wodorozcieńczalne stosujemy w pomieszczeniach suchych. Najpopularniejszym rodzajem tej farby jest farba akrylowa. Nie powinno się jej stosować w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością (łazienki i kuchnie). Jak w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, farba może się łuszczyć lub tracić kolor.
 
W pomieszczeniach mokrych lepiej zastosować farby lateksowe. Nie będą sprawiały kłopotów, kiedy pojawi się na nich wilgoć.
 
🔹
 
Podział drugi – mat czy błysk?
 
Ten podział zaskakująco nie odnosi się do efektu wizualnego, tylko do tego, czy miejsce będzie się brudzić, czy raczej nie.
 
Są miejsca w pomieszczeniach, które brudzą się stosunkowo rzadko, np. sufity. Nie potrzebujemy na nich farb odpornych na ścieralność. Sufity powinniśmy malować farbami antyrefleksyjnymi lub matowymi.
 
Dlaczego?
Oświetlenie podsufitowe lub nawet zwykłe dzienne, potrafi pokazać na suficie wszystkie skazy, niedoróbki i nierówności. A farby antyrefleksyjne i matowe są najlepszym sposobem na to, żeby skazy nas nie drażniły. Tak, ścian to też dotyczy.
 
🔹
 
Teraz błysk.
 
Farby z tym efektem, to najczęściej farby z podwyższoną odpornością na zmywanie, które warto zastosować w miejscach, gdzie spodziewamy się kłopotów z utrzymaniem czystości. To przedpokoje, pokoje dziecięce, miejsca przebywania zwierząt. Do tych miejsc najbardziej nadaje się farba ceramiczna, która zwykle jest bardziej błyszcząca.
 
Tu zawsze będą się pojawiały bolesne dla oczu kompromisy, bo największym problemem farb mocno błyszczących jest to, że „wyciągają” wszystkie skazy na ścianach i sufitach.
 
Ciężko się maluje tymi farbami niewprawionym osobom. Często w trakcie malowania wychodzą smugi i pasy. Tu potrzebna jest idealna gładź, a do malowania wałki z najkrótszym runem i na dodatek odpowiednia wilgotność i temperatura pomieszczenia, żeby farba mogła spokojnie się rozpłynąć i wyschnąć.
 
🔹
 
Podział trzeci – jasne czy ciemne kolory?
 
Białe farby ukryją najwięcej niedoskonałości. Im farba ciemniejsza, tym bardziej widać skazy i tym trudniej pomalować bez smug i pasów.
Jeżeli wykonawca wie od inwestora (a jak nie wie, to warto mu powiedzieć), że w lokalizacji będą ciemne kolory, musi być przygotowany na zrobienie idealnej gładzi.
 
🔹
 
A jaki jest największy problem?
 
Mocno oświetlona, nierówna ściana obok której mieszka zwierzak, którą chcemy pomalować bardzo ciemną farbą.
 
🔹
 

Stowarzyszenie Normatyw rekomenduje wyłącznie normatywne praktyki budowlano-remontowe.

Stowarzyszenie Normatyw zachęca do praktycznego stosowania zawartych na stronie www normatywnych informacji i dobrych normatywnych praktyk.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/