Ważna środa! Kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym? To przeczytaj zanim kupisz!

Część 1.

🔹

Wiemy, że jak zobaczycie wymarzone mieszkanie, to chcecie je mieć. Mieć i już!

Ale warto trzymać emocje na wodzy i do sprawy podejść pragmatycznie. Warto, bo jak sprawdzicie co trzeba i jak trzeba, to mniej Was zaskoczy Wasze nowe mieszkanie. Warto, bo możecie sporo zaoszczędzić i nie narazicie się na dodatkowe koszty i kłopoty!

Na początek inwentaryzacja!

Nie powinniście być tym zdziwieni, bo jak chcecie wejść w posiadanie nowego majątku to warto wiedzieć co tak naprawdę kupujecie.

🔹Piony kanalizacyjne

– stare mieszkania mają instalacje kanalizacyjne z żeliwa, które „zarastają”, korodują i perforują. I trzeba je wymienić co wiąże się często z remontem u sąsiada nad Twoim i pod Twoim nowym mieszkaniem.

🔹 Instalacje wodne

– często są to skręcane stare stalowe rury, zarastające kamieniem i rdzą, aż do zatkania przepływu. Wymiana też wymaga dogadania się z sąsiadami, bo jak cała instalacja w budynku tak wygląda, to trzeba ją wymienić również w innych mieszkaniach. Sprawdźcie też, czy są zamontowane liczniki wody.

🔹 Instalacje elektryczne

– wciąż zdarzają się instalacje z aluminium, których trzeba się koniecznie pozbyć, bo są niebezpieczne (!!!). Zdarza się też, że przewody w mieszkaniu są za cienkie i podłączenie czajnika i pralki jednocześnie uruchamia bezpiecznik i odcina prąd. Warto też sprawdzić, czy jest bezpiecznik różnicowo prądowy, czy jest instalacja, w której są przewody neutralne i ochronno-neutralne, czy pralka i zmywarka mają własne bezpieczniki. I czy można podłączyć płytę indukcyjną zamiast gazowej.

🔹

Instalacja gazowa

– warto sprawdzić jej szczelność i ich przebieg w mieszkaniu. Ponieważ rur gazowych nie można zamurowywać, będziecie musieli na nie patrzeć.

🔹 Stolarka okienna

– mogą Wam się trafić okna skrzynkowe lub skręcane, często nieszczelne, wypaczone, nie chroniące przed przenikaniem ciepła. Warto sprawdzić czy nie wymagają naprawy lub wymiany! Mogą też się trafić zbyt szczelne, a to też rodzi kłopoty.

🔹 Stolarka drzwiowa

– sprawdźcie czy wielkość otworów drzwiowych jest standardowa i pozwoli Wam łatwo wymienić ościeżnice i skrzydła drzwi. Wszystko co wychodzi poza standard będzie dodatkowym kłopotem i kosztem.

🔹 Wentylacja

– źle działająca wentylacja lub jej brak może być przyczyną wielu kłopotów i to nie tylko natury estetycznej. Zagrzybione mieszkanie jest niebezpieczne dla Waszego zdrowia!

🔹 Podłogi

– popatrzcie czy nie ma spękań na okładzinach ceramicznych, odsłońcie parkiety, zajrzyjcie pod wykładziny, żeby nie okazało się, że mieszkanie potrzebuje wzmocnienia lub naprawy posadzek i wymiany parkietów.

To na początek.

O okolicy, o sąsiedztwie, o częściach wspólnych, o miejscach kłopotliwych, trikach sprzedających, które mają maskować kłopoty albo podnieść cenę przed sprzedażą oraz o aspektach prawnych będzie za tydzień.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/