Początek pandemii, ogromne obostrzenia w przemieszczaniu się, ograniczenia w możliwości dokonywania zakupów, stres i niewiadoma jak funkcjonować w nowej, nieznanej nam rzeczywistości.
 
🔹
 
A tu pojawia się szansa na pomoc osobie, która u naszych zachodnich sąsiadów, w miejscowości Wachtberg, właśnie odzyskała dom.
 
Dom, który wymaga remontu.
Sprawa jest tym bardziej nagląca, że mieliśmy tylko 4 tygodnie, aby przeprowadzić kompleksową adaptację poddasza na potrzeby zamieszkania w nim osoby starszej. Poddasza, na którym w tamtym czasie był jedynie piec gazowy dwufunkcyjny, niezbędny do ogrzania całego domu.
 
Dziś przedstawiamy poddasze, które
 
🔹Jest, a nie było!🔹
 
Znajoma postanowiła stworzyć na poddaszu osobne w pełni funkcjonalne mieszkanie, aby móc przyjąć pod swój dach i zaopiekować się swoim ojcem, którego nie chciała zostawić samego w Polsce.
 
Niemieccy sąsiedzi trochę się dziwili, bo dla starszych osób są u nich przecież bardzo wygodne domy opieki, ale nasza znajoma nie była na to gotowa i wolała mieć ojca w domu.
 
Nie było wyjścia, należało pomóc. Łatwo nie było. Przekroczenie granicy na początku pandemii było dość skomplikowane, a dokonanie niezbędnych zakupów w sklepach budowlanych graniczyło z cudem. Jednak udało się.
 
Dzięki pracy zespołowej trzech Panów z naszego stowarzyszenia, Józef Karbowski, Krzysztof Chojnacki i Zbigniew Podkański załatwili wszystkie formalności i pojechali.
 
Pojechali i zrobili coś, czego nie było! Dzięki pracy przez 6 dni w tygodniu, po kilkanaście godzin dziennie, Panom udało się stworzyć nowy dom starszemu Panu, który będzie mógł spędzić jesień swego życia pod opieką najbliższej mu osoby.
 
🔹
 
Co zostało wykonane?
  • Zaprojektowanie i wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, doprowadzenie i podpięcie do ogrzewania nowych grzejników.
  • Doprowadzenie i rozprowadzenie instalacji elektrycznej i niskoprądowej, aby w mieszkaniu poza elektrycznością, była możliwość podłączenia telewizji kablowej i linii telefonicznej.
  • Podciągnięcie przyłącza i mediów do ewentualnego dostawienia aneksu kuchennego, tymczasowo ukryte za ściankami kolankowymi.
  • Zaprojektowanie i stworzenie od zera łazienki przystosowanej na potrzeby osoby starszej, położenie okładzin ceramicznych i biały montaż.
  • Postawienie nowych ścianek działowych i montaż sufitów z wykorzystaniem technologii suchej zabudowy.
  • Położenie gładzi w standardzie Q4 .
  • Położenie podłogi pływającej.
  • Zbudowanie części wyposażenia meblowego, tak, aby niezależnie od skosów na poddaszu można było wygodnie funkcjonować.
  • W 4 tygodnie stworzono niezależne mieszkanie składające się z salonu z możliwością dobudowy aneksu kuchennego, sypialnię, łazienkę dostosowaną do potrzeb nowego mieszkańca.

 

Pracy był ogrom, ale było warto! Co było dodatkową nagrodą? Uśmiechy i radość, ojca i córki.
 
Chcecie dowiedzieć się więcej o technikach budowlanych i remontowych? Piszcie do nas lub bezpośrednio do Panów!
🔹
Jesteśmy NORMATYWNI i promujemy NORMATYWNOŚĆ. Musimy tacy być, inaczej budowa, remont czy prace wykończeniowe nie miałyby sensu.
🔹
Zajmujemy się promowaniem dobrej wiedzy i dobrych praktyk, szkoleniami specjalistycznymi oraz usługami związanymi z ochroną inwestorów, właścicieli i najemców nieruchomości.

🔹