Było o należytym podłożu pod malowanie, tapety i płytki, no to chyba powoli będziemy szykowali się do malowania. A jeżeli malowanie to i zabezpieczyć wszystko trzeba, żeby nie pobrudzić farbą oraz żeby połączenia kolorów były ładnie od siebie „odcięte”.

🔹

Kiedyś liczyły się dobre oko i pewna ręka, ale odkąd mamy taśmy do odcięć malarskich, nie musimy być tacy dokładni, bo taśma malarska nas ochroni 😉 Tylko uwaga!

Pewnych zasad warto się trzymać, bo rzadko wiemy, jak było przygotowane podłoże i czasem przy odklejaniu taśmy, schodzi z nią farba razem gładzią.

🔹

Po pierwsze nie ma uniwersalnej taśmy i uniwersalnych zasad dla wszystkich powierzchni. Taśmy do odcięć malarskich są różne, od takich z bardzo lekkim klejem do taśm z mocniejszym klejem, są też bardzo cienkie tzw. taśmy japońskie, produkowane z papieru ryżowego, które bardzo delikatnie traktują podłoże, do którego są przyklejane.

🔹

Do stolarki okiennej i drzwiowej oraz listew podłogowych możemy użyć mocniejszych taśm, do ścian taśm z odrobinę słabszym klejem lub taśm z papieru ryżowego.

🔹

Zawsze warto sprawdzić ścianę przed malowaniem. Sprawdzić na sucho i na mokro. Sposób na sucho polega na przyklejeniu taśmy malarskiej w kilku miejscach na kilka-kilkanaście minut i oderwanie jej. Jeżeli stara farba odchodzi z taśmą to doradzamy usunięcie farby, jeżeli nie odchodzi to robimy drugi test. Test na mokro polega na przyklejeniu taśmy malarskiej i zwilżeniu pędzelkiem zamoczonym w wodzie miejsca styku taśmy ze ścianą. Jeżeli farba się trzyma, super! Możemy malować, jeżeli nie, no cóż… 😉

🔹

Najczęstszymi powodami odspajania się powłok malarskich od podłoża są nieodpylona powierzchnia gładzi przed gruntowaniem, słabej jakości poprzednio zastosowana farba lub zatłuszczone podłoże.

🔹

Co, kiedy malujemy dwa razy?

Tu pojawia się odwieczny problem, zrywać taśmę od razu czy ją zostawiać do drugiego przemalowania. W Normatywie rozwiązujemy to po swojemu. Zaraz po malowaniu ściągamy taśmę ze ściany i przed drugim malowaniem przyklejamy nową taśmę. Między innymi, dzięki temu widzimy, czy gdzieś farba podciekła pod taśmę czy nie.

🔹

Na bardzo nierównych powierzchniach (np. tynkach strukturalnych) można do odcięcia koloru użyć specjalnych mas, które delikatnie nakładamy w miejscu łączenia taśmy ze ścianą.

🔹

Polecamy testowanie powłok malarskich! Krążek taśmy kosztuje niewiele w porównaniu z czasem, nakładem pracy i kosztem farby. Działajmy normatywnie.

🔹

P.s. Niebieska taśma wcale nie jest lepsza. To, że jeden z producentów ma dobre produkty w tym kolorze, nie znaczy, że wszystkie niebieskie taśmy mają takie same parametry. 😉

🔹
 

Stowarzyszenie Normatyw rekomenduje wyłącznie normatywne praktyki budowlano-remontowe.

Stowarzyszenie Normatyw zachęca do praktycznego stosowania zawartych na stronie www normatywnych informacji i dobrych normatywnych praktyk.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/