Porządna robota #19. Płyty kartonowo-gipsowe bez tajemnic. Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców.

🔹

Bolączki budowania na kredyt? Wysokie koszty kredytu, brak czasu, a im dłużej trwa budowa czy wykończenie domu, tym robi się drożej.

Wcale nas nie dziwi, że zależy Wam na jak najszybszym ukończeniu prac i na wprowadzeniu się do Waszego naszego nowego domu.

Są pewne etapy remontu lub budowy, kiedy absolutnie nie wolno skracać czasu, bo będą kłopoty! Ale są też takie prace, które rzeczywiście mogą zaoszczędzić trochę Waszego czasu.

🔹

Dziś na tapet bierzemy najpopularniejsze płyty kartonowo-gipsowe!

Jeżeli faktycznie zależy nam na czasie i nie możecie lub nie chcecie czekać kilku tygodni na to, aż tradycyjne tynki spokojnie powysychają, wybierzcie suchą zabudowę.

Płyty G/K mają swoje zalety!
  • są materiałem niepalnym (oczywiście jak wszystko do pewnego stopnia),
  • cechują się dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej,
  • można je prosto i szybko obrabiać bez specjalistycznych narzędzi,
  • są doskonałym i równym podłożem do dalszego wykończenia (do gładzi, malowania, tapetowania, okładzin ceramicznych czy tynków dekoracyjnych).

Dodatkowo z G/K możemy wykonać:

  • suche tynki,
  • sufity podwieszane,
  • przedścianki,
  • ścianki działowe,
  • zabudowy pionów instalacji,
  • zabudowy sufitów i skosów poddaszy.

🔹

Ale jakie płyty wybrać? Bo w sklepach i hurtowniach są różne ich rodzaje?

Na pierwszy rzut oka płyty G/K różnią się tylko kolorem i ceną. Ale ten kolor nie ma znaczenia ozdobnego! Ten kolor podpowiada bardzo konkretne przeznaczenie tych płyt!

🔹

Płyty białe (Standard), z wyglądu szare ;), Oznaczone literą A.

Są to podstawowe płyty do stosowania w pomieszczeniach o względnej wilgotności powietrza do 70%. Czyli w pomieszczeniach suchych (pokoje dzienne, przedpokoje, sypialnie, pomieszczenia biurowe). 

Płyty te występują również w odmianach do zadań specjalnych 😉

  • płyty “gięte” – do tworzenia sufitów i ścian łukowych,
  • płyty “ciche” do wykorzystania w pomieszczeniach, w których zależy nam na wysokich parametrach izolacyjności akustycznej. Świetnie nadają się do wykonania tzw. przedścianki kiedy chcemy wygłuszyć ścianę, za którą mieszka głośny sąsiad! 😉 Te płyty mają też większa wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne.

🔹

Płyty zielone (Woda). Z oznaczeniem H2

Stosujemy je w pomieszczeniach o okresowo (do maksymalnie 10 godzin na dobę) podwyższonej wilgotności powietrza do 85%. Do stosowania w pomieszczeniach mokrych kuchniach i łazienkach, ale nie w basenach!

UWAGA! Pamiętajcie proszę, że te płyty, wbrew ich potocznej nazwie, nie są odporne na działanie wody! Jeżeli zastosujecie je w łazience koniecznie musicie pokryć je hydroizolacją.

🔹

Płyty różowe (Ogień) Oznaczane F lub DF.

Stosujemy je w pomieszczeniach (o względnej wilgotności powietrza do 70%) gdzie istotne są wymagania ochrony przeciwpożarowej.

Te płyty świetnie nadają się do wykonania zabudowy pełniącej ochronę p-poż. dla palnej konstrukcji ścian i sufitów budynku lub poszycia dachu.

Krótko mówiąc, nie pozwólcie na to, aby skosy i sufit na Waszym poddaszu wykonanym z drewna były obłożone innymi rodzajami płyt. I to minimum z dwóch warstw płyt z odpowiedniej grubości warstwą niepalnej wełny mineralnej!

Wśród płyt o tym oznaczeniu są też nazywane „RTG”. Mają one dodatkową powłokę ołowianą i zabezpieczają przed przenikaniem promieni rentgenowskich. To akurat dobre dla specjalnych pomieszczeń szpitalnych oraz dla prepersów, gotowych na wszystkie scenariusze kataklizmów. 

🔹

Płyty “Woda i Ogień”. Oznaczane DFH2.

Świetnie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności przy jednoczesnym zachowaniu parametrów ogniochronnych, do zabudowy palnej konstrukcji dachu.

🔹

Płyty „Hydro”. Oznaczone GMFH1L.

Można je stosować w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych długookresowo. W szczególnych przypadkach również na zewnątrz.

🔹

Płyty „Twarde”. Oznaczone DEFH1IR.

Ich największą zaletą ich jest zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzą się tam, gdzie bawią się dzieci 😉