Ważna środa! Przeczytaj przed odbiorem mieszkania! Część druga.

🔹

Temat wciąż dotyczy odbioru mieszkania w stanie deweloperskim.

Było już o wejściu, metrażu, stolarce, sufitach, posadzkach i ścianach, a dzisiaj będzie o odbiorach instalacji.

Pamiętajcie, że warto poświęcić więcej niż 10 minut na przeczytanie i podpisanie papierów, które daje nam deweloper do podpisu. Przecież chcecie wygodnie mieszkać, a nie przez kolejne miesiące czy lata użerać się z fuszerkami. Warto poświęcić kilka godzin i dokładnie przyjrzeć się, co kupujecie!

🔹 Dylatacje

Sprawdzamy, czy są i czy faktycznie są dylatacjami, a nie tylko płytkimi nacięciami posadzki (tak niektórzy wykonawcy potrafią robić fałszywe dylatacje). Sprawdzamy, czy są dylatacje obwodowe strefowe i progowe. I warto sprawdzić na czy sąsiadujące ze sobą płyty posadzki nie pracują pionowo.

Dzięki temu unikniemy w przyszłości spękań okładzin ceramicznych.

🔹
Instalacje wodne

Trzeba sprawdzić, czy instalacje są wyprowadzone w odpowiednich miejscach, w kuchni, toalecie i łazience. I czy są na odpowiedniej wysokości.

Warto też sprawdzić czy rury instalacji kanalizacyjnej w posadzce nie są umieszczone zbyt płytko i czy nie wystają z posadzki. Jeżeli tak, to będą kłopoty z położeniem okładzin ceramicznych i trzeba będzie zastosować maty kompensacyjne.

Przy okazji, sprawdźcie, czy są zawory odcinające wodę ciepła, zimną i CO oraz gdzie one są. 😉

🔹

Instalacja elektryczna

Sprawdzamy, czy są wszystkie gniazdka i włączniki. Czasem się okazuje, że po malowaniu i położeniu płytek brakuje nam włącznika, który ktoś wcześniej niechcący zatynkował.

Sprawdzamy, czy przewody są takie jak trzeba, czy są wszystkie zabezpieczenia i gdzie są bezpieczniki.

Warto mieć ze sobą próbnik lub nawet zwykłą lampkę i sprawdzić czy w gniazdkach jest prąd. Czasem nie są w gniazdkach dokręcone przewody, a czasem jest tak, że przewodów nie ma!

Warto wziąć też żarówkę z przewodami na kostce do sprawdzenia czy oświetlenie sufitowe też działa.

🔹

Przebarwienia tynków i posadzek

Warto mieć wilgotnościomierz, żeby sprawdzić poziom wilgotności przegród i posadzek. Tym bardziej, jeżeli tynki lub jastrychy były położone kilka miesięcy temu, a widać na nich przebarwienia. Może to sugerować np. nieszczelność instalacji wodnej, ale nie tylko, o czym poniżej.

🔹

Tarasy i balkony

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy są spadki (2%) na zewnątrz!!! Żeby w czasie deszczu woda nie lała się w stronę murów.

Należy też sprawdzić, czy są właściwe zrobione okapniki. Jeżeli są z blachy dekarskiej to muszą być oddzielone od agresywnego dla nich środowiska zapraw cementowych.

Barierki powinny być mocowane od czoła płyty balkonowej lub od jej spodu. Mocowania od wierzchu, przez okładziny ceramiczne potrafią narobić kłopotu. Ale jeżeli już są, to warto sprawdzić, czy są zrobione manszety hydroizolacyjne.

🔹

Liczycie, że to koniec?

Nie!

Będą kolejne publikacje o odbiorach.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/