To bzdura, jeżeli ktoś Wam wmawia, że nie trzeba robić dylatacji w posadzkach anhydrytowych!
 
🔹
 
Na początek kilka słów wytłumaczenia. Najczęściej spotykane posadzki w domach i mieszkaniach są albo jastrychowe albo anhydrytowe.
 
🔹
 
Posadzka jastrychowa to posadzka cementowa (z piasku, cementu i wody), a posadzka anhydrytowa, to posadzka wykonana na bazie odwodnionego gipsu.
Ta pierwsza jest tańsza i cięższa, a druga droższa i lżejsza (można ją stosować na drewnianych stropach). Dodatkowo posadzka anhydrytowa lepiej nadaje się pod ogrzewanie podłogowe, z uwagi na szybkość jej nagrzewania.
 
🔹
 
A teraz, o co chodzi z tą dylatacją?

Wszystkie podłoża, zarówno jastrychowe, jak i anhydrytowe przenoszą obciążenia konstrukcyjne budynków. Dylatacja, to w dużym uproszczeniu, cienka szczelina oddzielająca elementy budynku (w tym przypadku posadzki), powodująca, że przenoszone przez konstrukcję budynku obciążenia nie powodują odkształceń.
 
🔹
 
Dylatacje dzielą się na obwodowe oddzielające od elementów konstrukcyjnych budynku, oraz na dylatacje progowe (w miejscach przejścia pomiędzy pomieszczeniami) i strefowe, oddzielające strefy z różnymi pętlami ogrzewania podłogowego lub wyznaczające pola posadzki zbliżone do kwadratów lub prostokątów (np. w pomieszczeniach o kształcie litery L).
 
🔹
 
Efektem braku dylatacji jest np. powstawanie pęknięć posadzki.
Czym to może skutkować? Na przykład pękaniem okładzin ceramicznych.
Czyli z powodu braku dylatacji posadzki, może Państwu popękać terakota na podłodze.
 
🔹
 
Nie dajcie się pseudofachowcom! Ich wygoda, mniejszy nakład pracy i pozornie krótszy czas realizacji nie sprawią, że efekt ich pracy się Wam spodoba. Wręcz przeciwnie!
 
🔹
 
Jeżeli potrzebujecie dodatkowych wyjaśnień, pytajcie!
 
🔹
 

Stowarzyszenie Normatyw rekomenduje wyłącznie normatywne praktyki budowlano-remontowe.

Stowarzyszenie Normatyw zachęca do praktycznego stosowania zawartych na stronie www normatywnych informacji i dobrych normatywnych praktyk.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/