Porządna robota #21. Sufity podwieszane gipsowo-kartonowe. Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców.

🔹

Zaczniemy konkretną poradą: przyklejenie płyt G/K na suficie to fatalny pomysł! Widzieliśmy już takie próby, które kończyły się katastrofą. Płyty wraz z klejem spadały na podłogę!

🔹

Czasem jest tak, że nierówny sufit sprawia Wam tyle problemów, że marzycie już tylko o tym, żeby go czymś zasłonić. Najszybszą metodą jest sufit podwieszany (bez warstwy docieplenia) pokryty jedną warstwą płyt G/K.

🔹

I tu mamy dwie popularne możliwości: profile i talerzyki. Amatorom prac wykończeniowych polecam obejrzenie załączonych zdjęć. Bez nich będzie trudno.

🔹

Profile

Wybieramy profile, które mają grubość ścianek min. 0,55 mm. Dlaczego? Bo zapewniają sztywność i wytrzymałość konstrukcji.

Do mocowania profili obwodowych UD na ściany i łączników na sufit wykorzystujemy kołki lub dyble, które zapewnią stabilne mocowanie. Nie mogą one być za krótkie, aby konstrukcja nie była przytwierdzona tylko do tynku.

Profile główne CD montujemy do sufitu za pomocą łączników (np. ES). Maksymalny rozstaw pomiędzy profilami nie powinien być większy niż 40 cm przy wzdłużnym montażu płyt. Natomiast łączniki ES mocujemy do sufitu w rozstawach nie większych niż 100 cm za pomocą dwóch kołków rozporowych.

Do mocowania profili z łącznikami trzeba zastosować samowkręty do blachy popularnie nazywane „pchełkami”.

🔹

Uwaga!
  • stosujemy min. dwie „pchełki” na każdą stronę łączenia profili z łącznikami,
  • pchełki służą też do mocowania przedłużenia profili,
  • profile CD mają tylko spoczywać luźno w profilach UD nie wolno ich skręcać!

🔹

Płyty G/K przykręcamy tylko do profili CD nazywanych „głównymi” za pomocą blachowkrętów fosfatyzowanych w odstępach, co 17cm.

Łączenia wzdłużne płyt muszą przebiegać na profilach głównych.

🔹

System talerzyków

Są sprzedawane w całych kompletach: kołki rozporowe, trzpień o odpowiedniej długości, talerzyki i wkręty do mocowania płyt G/K.

Talerzyki są z tworzywa sztucznego lub metalowe.

🔹

Największą zaletą są małe opakowania, które możemy bez problemu wnieść nawet na wyższe piętra lub wwieźć windą. Profile często są za długie, aby zmieściły się do windy i trzeba je nosić po schodach uważając, aby nie uszkodzić ścian klatek schodowych.

🔹

Talerzyki na suficie trzeba tak rozmieścić, aby:

  • pierwsze rzędy nie były dalej niż 7-8 cm od każdej ze ścian,
  • następne rzędy i odległości od siebie nie powinny przekraczać 60 cm (możemy je zagęszczać np. do 40 cm),

🔹

Uwaga!
  • łączenia płyt (po długości i w narożnikach) powinny znajdować się na talerzykach,
  • płyty G/K mocujemy do talerzyków za pomocą wkrętów fosfatyzowanych, min 4 szt. na jeden talerzyk.

🔹

Jeżeli mamy mało miejsca dzięki temu systemowi możemy zbliżyć się płytami G/K do pierwotnego sufitu na odległość 1 cm. Za to nie opuścimy sufitu tak nisko, jak na profilach.

Porządna robota Montaż płyt GK_ 1_Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców_NORMATYW_Obszar roboczy 1
Porządna robota Montaż płyt GK_ 3_Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców_NORMATYW
Porządna robota Montaż płyt GK_ talerzyki_2_Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców_NORMATYW
Porządna robota Montaż płyt GK_ 2_Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców_NORMATYW
Porządna robota Montaż płyt GK_ 4_Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców_NORMATYW
Porządna robota Montaż płyt GK_ talerzyki_Czyli praktyczne porady remontowo-budowlane nie tylko dla fachowców_NORMATYW