Ważna środa! Kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym? To przeczytaj, zanim kupisz. Część 4.

🔹

Poniżej porady fachowców z naszego stowarzyszenia NORMATYW. Panowie (bo pań w stowarzyszeniu jeszcze nie ma. Zapraszamy!) z ogromną wiedzą i doświadczeniem, postanowili dodać kilka cennych porad do poprzednich artykułów. Porad, które pozwolą Wam nie wpaść w kłopoty, zaoszczędzić wydatków, a być może również obniżyć cenę mieszkania.

🔹

Wszystko to, o czym piszemy, ma odzwierciedlenie w naszych realizacjach, nadzorach, odbiorach i kontrolach. Z tym wszystkim o czym piszemy spotykaliśmy się w naszej pracy.

🔹

Grzegorz Sil, nasz ekspert od termomodernizacji budynków radzi, żeby sprawdzić czy w budynku, w którym będziecie kupować mieszkanie była zrobiona termomodernizacja. Jeżeli nie, to prawdopodobnie w najbliższym czasie czeka Was dodatkowy wydatek na jej wykonanie. Jeżeli była, poproście o pokazanie zakresu wykonanych prac i kosztorysu. Warto też (najlepiej w zimie) sprawdzić kamerą termowizyjną jakość wykonania termoizolacji oraz stolarki okiennej. Uciekające ciepło to uciekające pieniądze. Wasze pieniądze!  

🔹

Tutaj jak ulał będzie pasowało to, co poradził Konrad Żakowski, nasz specjalista od kosztorysów budowlanych. Już sama cena wykonanych prac związanych z termomodernizacją budynku może wskazać, czy to co jest opisane w odbiorach jest prawdą. Konkretne technologie mają swoją cenę. Jak jest za niska, powinno dać Wam to do myślenia!

🔹

Gabriel Gatner, prawnik naszego Stowarzyszenia radzi, żeby dokładnie czytać umowy i zwracać szczególną uwagę na wszelkie tzw. wyłączenia rękojmi związane z wadami technicznymi. Takie zapisy mogą Wam poważnie zaszkodzić finansowo, tym bardziej, że nie wiecie, co poprzedni właściciel chce przed wami ukryć.

🔹

Dariusz Sołtysek, fachowiec od pomieszczeń mokrych, poleca sprawdzenie ścian pomieszczeń przylegających do łazienki z odpływem liniowym. Nie ma szansy na nieinwazyjne sprawdzenie czy hydroizolacja została wykonana poprawnie, ale świeżo pomalowana tylko jedna ściana przylegająca do łazienki powinna zwrócić Waszą uwagę! A jeżeli jest zastawiona jakimś meblem, to poproście o jego odsunięcie. Warto też sprawdzić tą ścianę wilgotnościomierzem.

🔹

Szymon Dylikowski, nasz specjalista od instalacji elektrycznych zwraca uwagę na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Podstawowym pomiarem przy zakupie mieszkania jest pomiar rezystancji izolacji, która ma zabezpieczać mieszkańców i urządzenia przed nadmiernym przepływem prądu. Trzeba też sprawdzić ciągłości przewodów ochronnych i poprawność działania zabezpieczeń. Kłopoty w tym obszarze mogą być i bardzo niebezpieczne i bardzo kosztowne!

🔹

I dodamy, na koniec tej części poradnika, prośbę, żebyście nie kupowali tylko oczami. Sprawdzajcie co tylko można! A na odmowę sprawdzenia, niech Wam się włącza zwiększona czujność. Kupowanie kota w worku może się okazać bardzo kosztowne.

Za tydzień kolejne porady, kolejnych członków Stowarzyszenia 🙂

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/