Ważna środa! Zatrudniasz ekipę do wykończenia wnętrza? To przeczytaj, zanim zatrudnisz.

🔹

Nie znam się na tej pracy, ale ją wezmę! Nawet jak się nie znam!

To efekt pewnego syndromu na rynku remontowo-budowlanym. Nie wiemy, jak jest na innych rynkach, ale na tym to widzimy.

Efektem tego syndromu jest coraz większa ilość opisywanych przez inwestorów (i firmowych, i prywatnych) przypadków fuszerek.

🔹

Skąd się to bierze?


Z nierealnych oczekiwań!
Marzeniem inwestorów, z którym zderzamy się na różnych spotkaniach jest zatrudnienie jednej ekipy do wszystkiego. Ta sama ekipa do hydrauliki, elektryki, mebli, parkietu malowania i układania płytek.

Kłopot w tym, że przy ciągle zmieniających się technologiach w budownictwie i wykańczaniu wnętrz i przy braku specjalistycznej wiedzy, zatrudnianie takich multi-fachowców wielokrotnie zwiększa ryzyko kłopotów. I to kłopotów bardzo kosztownych, bo idących w dziesiątki tysięcy złotych i w tygodnie bez dostępu do nieruchomości.

A tego co widzimy, to 90% inwestorów chce wciąż zatrudniać złote rączki! Wiemy to z praktyki.

To jakbyście chcieli zatrudniać osobę, która będzie sprzedawcą, która obsługiwała księgowość, HR i prowadziła jeszcze reklamę na FB. Gdzieś narobi kłopotów. To tylko kwestia czasu!

Serdecznie odradzamy zatrudnianie multi-fachowców.


A kogo w takim razie zatrudniać i jak weryfikować?
Zatrudniajcie specjalistów od nadzoru! Jeżeli wydajecie tysiące, dziesiątki tysięcy, setki a nawet miliony złotych na nieruchomości i ich wykończenie, to zatrudnienie za parę tysięcy kogoś, kto zadba o właściwy nadzór nad pracami wydaje się być rozsądne.
Kłopot w tym, że wiele osób z pozoru rozsądnych pod wpływem obietnic mięknie, zaczyna wierzyć we wszystko, co usłyszy, a na dodatek z góry potrafi za te obietnice zapłacić!

Zdajemy sobie sprawę, że jak ktoś nabywa nieruchomość, to chce jak najszybciej się nią nacieszyć. Ale tu konieczna jest cierpliwość! I chłodny umysł. Jeżeli kogoś zatrudniajcie proście o referencje i kontakty do osób u których fachowiec robił poprzednie swoje realizacje. Weryfikujcie i sprawdzajcie! Wyłączcie na chwilę emocje!

🔹
Niektórzy wykonawcy, którzy usłyszą od Was:

  • a parkiet też panowie zrobią?
  • a odpływ liniowy bez brodzika i płytki w łazience też?
  • a przy okazji przeniosą panowie kilka gniazdek w inne miejsce?

Na wszystko odpowiedzą” TAK! A braki w wiedzy nadrobią na YouTube lub zrobią jak im się wydaje. Tylko po to, żeby zarobić na Was!

Niektórzy wykonawcy zgadzają się na wszystko i powiedzą wszystko co chcecie, żeby dostać pracę.
A przecież dojrzałość wykonawcy powinna opierać się na tym czego nie wie! I na przekazaniu prac osobom kompetentnym, na zorganizowaniu cyklu prac z odbiorami w poszczególnych etapach!

🔹

My w Stowarzyszeniu mamy ekspertów w różnych obszarach, nikt nie „łapie” się za wszystko.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/