Ważna środa! Złota rączka jest przereklamowana.

🔹
Popatrzcie na Wasze firmy, na różnorodność stanowisk, kompetencji i zawodów. Z czego to wynika?
Prawdopodobnie z tego, że świat nam się zmienia, że zmienia się technologia, zmieniają się warunki zarządzania biznesem i prowadzenia biznesu, zmieniają się przepisy, zmieniają warunki zewnętrzne (czy to przez działania konkurencji czy poprzez okoliczności, takie jak niesławna pandemia). Świat nam się wciąż zmienia na bardziej wymagający specjalizacji.

🔹
Kadry zmieniły się w HR-y, w marketingu pojawiły się niezliczone ilości specjalizacji, o branży informatycznej nawet nie wspomnimy. I coraz więcej specjalistycznej wiedzy trzeba, której często nie da się objąć jednym multi-etatem.

I naszą branżę też to dotknęło. Tylko w jej przypadku nie wiemy, dlaczego wciąż wielu inwestorów tak uparcie poszukuje “złotych rączek”, cudownie wyspecjalizowanych specjalistów od wszystkiego.
Przecież technologia w budownictwie też się zmieniła! Zmienił się nawet beton. Teraz to już nie jeden beton, tylko różne betony do różnych zastosowań! I użycie każdego z nich wymaga wiedzy i doświadczenia! Podobnie jest z farbami, tapetami, gładziami, hydrauliką, instalacjami elektrycznymi, posadzkami, parkietami, okładzinami ceramicznymi, klejami, zaprawami, termoizolacjami, ogrzewaniem, pokryciami dachów, półfabrykatami wykorzystywanymi do budowy domów.

Długo można wymieniać i wchodzić w szczegóły, których będzie coraz więcej, im głębiej będziemy drążyli każdy z tych tematów.
Sami widzimy, jak zmienia się nasza praca. Przestajemy mieć czas na prace wykończeniowe, które tak lubimy. Od paru lat powoli przeistaczamy się z wykonawców w śledczych, w nauczycieli, w mentorów, w nadzorców, w testerów, w mediatorów, w rzeczoznawców i specjalistów od odbiorów. Dodatkowo, od niedawna jesteśmy też twórcami fachowych treści, które możecie tutaj czytać. 😉
I wiecie co odkryliśmy? Że nieustannie musimy się uczyć! Nieustannie przyswajać nową wiedzę i zaczyna nam brakować czasu!

🔹
Dlaczego o tym piszemy w kontekście “złotej rączki”? Bo nie wierzymy, że jeden wykonawca potrafi bez błędów wykonać wiele skomplikowanych prac. Bo przekonaliśmy się jak to wygląda w praktyce. Widzimy coraz więcej fuszerek i coraz więcej pomyłek wynikających z niewiedzy, braku doświadczenia i braku narzędzi. To już jest prawdziwa plaga patologii na rynku!

🔹
Nie pytajcie bezrefleksyjnie wykonawcy czy poza pomalowaniem zrobi Wam jeszcze taras, hydraulikę i instalację elektryczną! Nie pytajcie … bo się zgodzi! I powie, że to zrobi! Dlaczego? Bo poczuje, że coś na tym może dodatkowo zarobić. Obejrzy coś na YT weźmie się do pracy za Wasze pieniądze.

🔹
Sprawdzajcie, czy wykonawca ma wiedzę, rzeczywiste i sprawdzalne referencje, narzędzia i doświadczenie. Nie dajcie się złapać na werbalne zapewnienia “będą państwo zadowoleni!”. Mało tego, jeżeli już chcecie tak ryzykować to musicie sami się douczać, sami mieć wiedzę przed, a nie po fuszerce wykonawcy.

🔹
Prosimy, przestańcie działać pod sztuczną presją czasu, która sprzyja popełnianiu błędów i podejmowaniu złych decyzji. Podzielcie prace na etapy i oddajcie je w ręce fachowców, którzy się na nich znają!

🔹

Nie szukajcie na siłę jednego wykonawcy do wszystkiego!
O tym jak podzielić pracę na etapy, żebyście mieli lepszą kontrolę nad tym co się dzieje z Waszą inwestycją, budową, remontem czy modernizacją domu lub mieszkania napiszemy w przyszłotygodniowej publikacji.

🔹

Skontaktuj się z nami!

https://www.linkedin.com/company/normatyw/